Olympiske Lege - oversigt over OL 1896-2020

Verificeret
Artiklens indhold er godkendt af redaktionen.
OL 1896-2020
år by sportsgrene discipliner nationer deltagere m/k
sommerlege
1896 Athen 9 43 15 245/0
1900 Paris 18 85 26 1206/19
1904 Saint Louis 15 94 13 681/6
1906 Athen6 11 75 20 877/7
1908 London 22 110 21 1999/36
1912 Stockholm 14 102 28 2490/57
1916 5        
1920 Antwerpen 22 155 29 2591/78
1924 Paris 18 126 44 2956/136
1928 Amsterdam 15 109 46 2724/290
1932 Los Angeles 15 117 37 1281/127
1936 Berlin 20 129 49 3738/328
1940 5        
1944 5        
1948 London 18 136 59 3714/386
1952 Helsinki 18 149 69 4407/518
1956 Melbourne 17 145 67 2813/371
Stockholm3  1 6 29 145/13
1960 Rom 18 150 83 4738/610
1964 Tokyo 20 163 93 4457/643
1968 Mexico City 18 172 112 4750/781
1972 München 21 195 121 6065/1058
1976 Montréal 21 198 92 4028/1247
1980 Moskva 21 203 80 4092/1225
1984 Los Angeles 21 221 140 5230/1567
1988 Seoul 23 237 159 6279/2186
1992 Barcelona 25 257 169 6659/2708
1996 Atlanta 25 271 197 6806/3497
2000 Sydney 29 300 1994 6582/4069
2004 Athen 29 301 201 6454/4428
2008 Beijing 28 302 204 6305/4637
2012 London 26 302 204 10.820
2016 Rio de Janeiro        
2020 Tokyo        
vinterlege
1924 Chamonix 4 14 16 278/13
1928 Sankt Moritz 4 14 25 470/25
1932 Lake Placid 4 14 17 289/17
1936 Garmisch-Partenkirchen 4 17 28 675/80
1940 5        
1944 5        
1948 Sankt Moritz 4 22 28 636/77
1952 Oslo 4 22 30 623/109
1956 Cortina d'Ampezzo 4 24 32 686/132
1960 Squaw Valley 4 27 30 521/144
1964 Innsbruck 6 34 36 986/200
1968 Grenoble 6 35 37 1093/212
1972 Sapporo 6 35 35 1025/217
1976 Innsbruck 6 37 37 900/228
1980 Lake Placid 6 38 37 837/234
1984 Sarajevo 6 39 49 1000/277
1988 Calgary 6 46 57 1113/315
1992 Albertville 6 57 64 1318/490
1994 Lillehammer 6 61 67 1737/522
1998 Nagano 7 68 72 1390/787
2002 Salt Lake City 8 78 77 1513/886
2006 Torino 8 84 80 1548/960
2010 Vancouver 15 86 82 2632
2014 Sotji 15 98 88 ca. 2800
2018 Pyeongchang        

1. Den ene danske guldmedalje blev vundet i tovtrækning; der var tre danskere og tre svenskere på holdet.

2. Kvinderne deltog ikke i selve legenes konkurrencer, men i en gymnastikopvisning på stadion.

3. Da de australske veterinære love ikke tillod, at heste indførtes i landet, afholdtes separate lege for ryttere i Stockholm.

4. Dertil kom fire aktive udøvere fra Østtimor, der dog ikke havde en olympisk komite og dermed ikke var medlem af IOC.

5. Ikke afholdt som følge af 1. Verdenskrig (1914-18) eller 2. Verdenskrig (1939-45). Ved angivelse af, hvilken olympiade, dvs. de fire år mellem to på hinanden følgende OL, legene hidrører, medregnes disse år. Da OL 1896 endvidere regnes som legene for den første olympiade i moderne tid, var OL 2012 i London således legene for den 30. olympiade; dette angives med romertal, i dette tilfælde XXX.

6. Legene var en festligholdelse af 10-året for Athens OL 1896, og regnes i de fleste henseender som ekstraordinære.
 

danskere i OL 1896-2010
år by danske m/k danske medaljer
sommerlege guld sølv bronze
1896 Athen 3/0 1 2 3
1900 Paris 14/0 21 3 2
1904 Saint Louis 0/0 0 0 0
1906 Athen 54/(14)2 3 2 1
1908 London 122/(22)2 0 2 3
1912 Stockholm 165/1 1 6 5
1920 Antwerpen 170/4 3 9 1
1924 Paris 92/10 2 5 2
1928 Amsterdam 73/9 3 1 2
1932 Los Angeles 18/6 0 3 3
1936 Berlin 123/15 0 2 3
1948 London 159/20 5 7 8
1952 Helsinki 130/15 2 1 3
1956 Melbourne 33/6 1 1 1
Stockholm3 5/2 0 1 0
1960 Rom 107/12 2 3 1
1964 Tokyo 57/7 2 1 3
1968 Mexico City 68/4 1 4 3
1972 München 124/12 1 0 0
1976 Montréal 60/11 1 0 2
1980 Moskva 57/3 2 1 2
1984 Los Angeles 54/11 0 3 3
1988 Seoul 60/22 2 1 1
1992 Barcelona 86/34 1 1 4
1996 Atlanta 57/69 4 1 1
2000 Sydney 56/43 2 3 1
2004 Athen 47/51 2 14 54
2008 Beijing 64/20 2 2 3
2012 London 64/49 2 4 3
vinterlege
1948 Sankt Moritz 2/0 0 0 0
1952 Oslo 1/0 0 0 0
1960 Squaw Valley 1/0 0 0 0
1964 Innsbruck 2/0 0 0 0
1968 Grenoble 2/1 0 0 0
1988 Calgary 1/0 0 0 0
1992 Albertville 4/2 0 0 0
1994 Lillehammer 4/0 0 0 0
1998 Nagano 4/7 0 1 0
2002 Salt Lake City 5/6 0 0 0
2006 Torino 0/5 0 0 0
2010 Vancouver 9/9 0 0 0
2014 Sotji 7/5 0 0 0

1. Den ene danske guldmedalje blev vundet i tovtrækning; der var tre danskere og tre svenskere på holdet.

2. Kvinderne deltog ikke i selve legenes konkurrencer, men i en gymnastikopvisning på stadion.

3. Da de australske veterinære love ikke tillod, at heste indførtes i landet, afholdtes separate lege for ryttere i Stockholm.

4. Kuglestøderen Joachim B. Olsen fik bronze i 2004, men pga. ukraineren Jurij Bilonogs dopingdom, er han blevet tildelt sølv med tilbagevirkende kraft.

Danske guldvindere
1896 Viggo Jensen vægtløftning (toarmsstød)
1900 dansk-svensk mandskab atletik (tovtrækning)
L.J. Madsen skydning (300 m armégevær)
1906 Søren Marinus Jensen brydning (sværvægt)
Søren Marinus Jensen brydning (samtlige vægtklasser)
landshold fodbold
1912 Nykøbing Falster Roklub roning (fireåres inrigger)
1920 landshold gymnastik (svensk system)
landshold skydning (300 m armégevær)
Stefanie Fryland Clausen svømning (tårnspring)
1924 Hans Nielsen boksning (letvægt)
Ellen Osiier fægtning (fleuret)
1928 Henry Hansen cykling (landevejsløb)
landshold cykling (landevejsløb)
Willy Falck Hansen cykling (1000 m tidskørsel)
1948 Karen Hoff kajak (500 m)
Roskilde Roklub roning (toer m. styrmand)
Paul Elvstrøm sejlsport (firefly)
Greta Andersen svømning (100 m fri)
Karen-Margrethe Harup svømning (100 m ryg)
1952 Peter Rasch, Finn Haunstoft kano (1000 m toer)
Paul Elvstrøm sejlsport (finnjolle)
1956 Paul Elvstrøm sejlsport (finnjolle)
1960 Erik Hansen kajak (1000 m)
Paul Elvstrøm sejlsport (finnjolle)
1964 Roforeningen Kvik roning (firer u. styrmand)
Ole Berntsen, Ole Poulsen, Christian von Bülow sejlsport (drage)
1968 landshold cykling (4000 m forfølgelsesløb)
1972 Niels Fredborg cykling (1000 m tidskørsel)
1976 Poul R. Høj Jensen, Valdemar Bandolowski, Erik Hansen sejlsport (soling)
1980 Poul R. Høj Jensen, Valdemar Bandolowski, Erik Hansen sejlsport (soling)
Kjeld Rasmussen skydning (skeetskydning)
1988 Dan Frost cykling (pointløb)
Jørgen Bojsen Møller, Christian Grønborg sejlsport (flying dutchman)
1992 Jesper Bank, Steen Secher, Jesper Seier sejlsport (soling)
1996 Poul-Erik Høyer badminton (single)
landshold håndbold (kvinder)
Niels Henriksen, Thomas Poulsen, Eskild Ebbesen, Victor Feddersen roning (letvægtsfirer u. styrmand)
Kristine Roug sejlsport (europajolle)
2000 landshold håndbold (kvinder)
Jesper Bank, Thomas Jacobsen, Henrik Blakskjær sejlsport (soling)
2004 landshold håndbold (kvinder)
Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Stephan Mølvig, Thor Kristensen roning (letvægtsfirer u. styrmand)
2008 Martin Kirketerp, Jonas Warrer sejlsport (49'er)
Mads Andersen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Morten Jørgensen roning (letvægtsfirer u. styrmand)
2012 Rasmus Quist, Mads Rasmussen roning (letvægtsdobbeltsculler)
Lasse Normann Hansen cykling (omnium)

Læs mere om de antikke Olympiske Lege eller om det moderne OL.

 

Find bøger

   
   Find Lydbøger
hos Storytel
   Find bøger
bogpriser.dk
   Studiebøger
pensum.dk
   Læs e-bøger
hos Ready

 

Hvad er et tag? Tags er artiklens nøgleord. Artikler med et fælles tag findes ved at klikke på tagget. Når du er logget ind, kan du tilføje tags og dermed skabe sammenhænge.
Nyhedsbrev

Om artiklen

Seneste 3 forfattere
Uffe Rasmussen
23/02/2014
Lawa
14/01/2014
Uffe Rasmussen
07/09/2013
Oprindelig forfatter
Redaktionen
25/05/2009

© Gyldendal 2009-2014 - Powered by MindTouch Deki